fbpx

E-ticaret te Dijital Cüzdan dönemi

E-ticaret te Dijital Cüzdan dönemi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, hayata geçirilen dijital cüzdan uygulaması “Express“in, 2023 Nakitsiz Ödemeler hedefi doğrultusunda başlatılan dönüşüm ve değişim sürecinin önemli kilometre taşlarından birini oluşturduğunu söyledi.
 Canko, yeni uygulamanın tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, bir süredir üzerinde çalıştıkları Express projesinin hayata geçiyor olmasının, hem kartlı ödeme sistemleri hem de internetten yapılan alışveriş açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

BKM`ye üye tüm bankaların bu proje için birleştiklerini ve proje aktif katkı sağladıklarını anlatan Canko, bugün itibariyle Akbank, Finansbank, Garanti Bankası, ING Bank, İş Bankası, TEB, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası`nın dahil olduğu 9 bankanın kartlarıyla sistemin işlemeye başladığını, kısa bir süre içinde tüm bankaların Express`te yerini alacağını kaydetti.

Canko, Express`in, “2023 Nakitsiz Ödemeler“ hedefi doğrultusunda başlatılan dönüşüm ve değişim sürecinin önemli kilometre taşlarından birini oluşturduğunu ifade etti.

Dijital Cüzdan`ı sadece marka ve fikir lansmanı olmaktan çıkarıp, çalışan, hayata geçmiş, kullanılabilir fonksiyonel bir ürün haline getirdiklerini belirten Canko, “Bugün bizim için çok önemli bir gün. Çünkü dünyada bir ilk diyoruz. Bankaları , markaları ve kart kullanıcılarını dinlediğimiz için bugünü çok önemsiyoruz. Gelecek için daha çok planlarımız var“değerlendirmesinde bulundu.

-Dijital Cüzdan uygulaması nedir?-

Dünyada ilk kez Türkiye`de BKM tarafından uygulamaya başlanan Express, e-ticarette kart bilgilerini bankaların güvencesinde saklarken, taksit yapma imkanı da sağlıyor. Bu özellikleri ile dünyada tek örnek olarak ön plana çıkıyor. Express, kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartları dijital ortamda tek bir cüzdanda bir araya getiriyor. İnternet üzerinden Express`e üye olan kart sahipleri daha hızlı, daha kola ve ayrıcalıklı işlem yapabilme olanağına sahip oluyor.

Express üyesi olan kart sahibi, internetten alışverişlerini kart bilgilerini kullanmaya gerek kalmadan, cep telefonuna gelen tek kullanımlık şifreyle yapabiliyor. Express ile kart sahibi fiziki olarak kartı yanında olmasa bile, “Dijital Cüzdan“ı sayesinde internetten alışveriş yapabiliyor.

Express üyeliğinde hiçbir ücret ve komisyon ödemek zorunda olmayan kart sahipleri için avantajlar da devam ediyor. Kart sahipleri Express ile internet üzerinden yaptığı alışverişlerde de bankasının sağladığı ödül/puan, taksit, kampanya, gibi avantajlardan da yararlanabiliyorlar.

Bu gönderiyi paylaş