fbpx

E-Ticaret sitelerine yeni müşteri kazanma yolları

E-Ticaret sitelerine yeni müşteri kazanma yolları

Günümüzde e-ticaret ile geniş bir müşteri kitlesine hitap etmek mümkünken, çoğu web site yöneticisinin ya da sanal mağaza yöneticisinin site ziyaretçilerinin müşteriye nasıl dönüştürüleceği, nasıl siteye bağlanacağı ve nasıl tekrar alışveriş yapmasının sağlanacağı gibi soruları önem arz ediyor.
Bunun cevabı aslında basit olsa da hayata geçirilmesi sıkı bir çalışma gerektirir.

E-mail ile bunu başarabilirsiniz. Öncellikle şunu bilmek lazım ki Türkiye`de bir kullanıcının ortalama 3 adet e-mail hesabı var. Biri şirket, biri özel, biri de alışveriş için.

Özellikle doğru segment ve doğru kullanıcı analiz edilerek e-mailler doğru zaman belirlenip, doğru içerik ile müşteriye gönderilmelidir.

Ortalama olarak bir kullanıcının gelen kutusuna günde 6 e-pazarlama mesajı ulaştığı düşünülürse, bunların arasından sıyrılmak emek ve doğru pazarlama stratejisi gerektiriyor.

Unutmamak gerekir ki sizden alışveriş yapan mevcut müşterinize %60-70 oranında satış yapma olasılığınız varken, yeni müşteride bu oran %5-20 arasında değişiyor.
Diğer bir deyişle; 1 milyon kullanıcınız varsa ve bu kullanıcılar sürekli sizden alışverişini yapıyorsa, şirket değeriniz normal değerinin %30’u kadar alışveriş devamlılığı olan üyeleriniz sayesinde ekstra değer kazanmış oluyor.

E-Maillere dönersek;

Kullanıcıya gelen e-maillerin okunma sebeplerinin %26`sı konu başlığıdır. Eğer konu başlığı ilgi çekici ise e-mail okunuyor, değilse direkt siliniyor. Daha sonra e-mail içindeki veriler, görseller, buton ve yazılar müşteriyi gerçekten etkiliyor mu, bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

E-maillerin gönderme zamanı da çok önemli. Günümüzde e-ticaret siteleri pazarlama e-maillerini sabah 08:00-10:00 arasında göndererek gelen kutusuna girme yarışındadır. Siz de bu yarışta olacaksanız, kendi özgünlüğünüz ile diğerlerinden sıyrılmalı ya da bu kalabalıktan kurtulmak için farklı aksiyonlar denemelisiniz. E-mail göndermek için anneler günü öncesi, öğleden sonraki bir zaman dilimini seçmek gibi…

Gönderilen e-mailler birbirinin benzeri olmamalı ve içeriğinde çok fazla marka sıralanmamalıdır. Müşteriyi birçok yerden yakalama yoluyla giderken mevcut müşterilerinizin ilgisini kaybedebilirsiniz.

Burada segmente göre e-mail atılması ve duygusal bağ oluşturulması doğru bir yöntem seçimi olacaktır. Bunu sağlamak için müşterilerinize üyelikleri esnasında seçim hakkı tanıyarak ilgilendikleri alanları ya da hangi alanda e-mail istediklerini sormanız ve buna göre dönüş yapmanız ancak günde en fazla 2 adet e-mail göndermeniz verimli olacaktır. Böylelikle müşterinin ilgilenmediği için spam olarak işaretlediği e-mailin sahibi olmaktan kurtulacak, IP adresiniz kirlenmeyecek ve sonraki gönderi mailleriniz spama düşmeyecektir.

Müşterinizin e-mail listesinden ayrılmak isteyebileceğini unutmamanız ve bunu maillerinizde kolay yoldan sunmanız gerekiyor.

E-maillerde müşterinin izini takip edebildiğinizden bir e-mailin sizin için çok önemli olduğunu unutmamanız gerekiyor. Müşterilerinizin maillerini nereden okuduğunu görerek (mobil cihaz, tablet bilgisayar vs.) farklı e-mail kampanyaları sunmanız da mümkün.

Sosyal medya pazarlaması :

Sosyal medya ağlarının etkili kullanımı ile e-maillerinizin paylaşılmasını sağlamak ve sosyal medyada yer almak ve yer aldığı sosyal medya içinde etkin bir biçimde olmak artık bir işletmenin olmazsa olmazları arasındadır.

Sonuç olarak başarılı olmak için önce istek ve sonra profesyonel destek almanız en önemli şarttır.

Bu gönderiyi paylaş