fbpx

Blog’cular için 20 püf noktası

Blog’cular için 20 püf noktası

Online günlük tutanlar ya da tutmaya niyetli olanlar için ilgi çekici notlar…
1. Henüz başlamadıysanız bugün doğru gün
Bir blog sahibi olmak ilginizi çekiyorsa, ileride geç kaldığınız her gün için pişmanlık duyabilirsiniz. Bu yüzden bahaneleri bir kenara bırakıp hemen başlayın.
2. Gerçekten sevdiğiniz konularda yazın.
Blogunuzun konusuna karar verirken kendinize keskin sınırlar çizmeyin. Blog yazarken başarılı olmanın ilk şartı gerçekten hakim olduğunuz ve sevdiğiniz konularda yazmak.
3. Niyetiniz ciddiyse kendi alan adınızı alın
Birçok blogcu öncelikle Blogger.com veya Blogcu.com benzeri servisleri kullanarak başlıyor ve sonra kendi alan adına geçiyor. Bu işe uzun yıllar devam etmeye kararlıysanız kendi alan adınızla yola çıkmanızda yarar var.
4. Blogunuzun adı alan adınızla aynı olsun
Takipçilerinizin akıllarında kolayca yer etmesi için blogunuzun adıyla kullandığınız alan adının aynı olması önemli bir avantaj. Bu yaklaşım, sadık takipçilere sahip olmak isteyenlerin işini kolaylaştıracaktır.
5. Doğru altyapıyı kullanın
Blogunuzun içeriği ne kadar güçlü olursa olsun, kullanmakta olduğunuz altyapı her zaman önem taşıyacaktır. WordPress gibi başarılı bir yapısı olan ve eklentilerle geliştirilebilen ücretsiz bir sistemi tercih etmenizde yarar var.
6. Düzenli aralıklarla yazın
Sadık takipçiler kazanmak için önem vermeniz gereken konulardan biri de istikrar. Blogunuza düzenli aralıklarla yazı ekleyerek takipçilerinizi hayal kırıklığına uğratmamanızda yarar var. Takipçilerinize yazı eklenme sıklığını net şekilde bildirmeyi de düşünebilirsiniz.
7. Yazdıklarınızı yayınlamadan önce okuyun
Farklı ruh halleriyle yazdığınız yazıların bir süre sonra blogunuzun tarzıyla uyumsuz duygular yarattığını görebilirsiniz. Bu yüzden yazdıklarınızı yayınlamadan önce son bir kez dikkatle okuyun ve tarzınızı koruduğunuzdan emin olun.
8. Diğer blogcularla bağlantı kurun
Blog okuyucuları çoğu zaman okumakta oldukları blogun yönlendirmesiyle yeni bloglar keşfeder ve onlara bağlanırlar. Bu yüzden ilginizi çeken diğer blogcularla tanışın ve blogunuza bağlantılar vermelerini sağlayın.
9. Kendi yazılarınıza yorum ekleyin
Blog takipçilerinizin yazılarınıza yaptıkları yorumları takip edin ve zaman zaman kendiniz de yorum yazarak yakınlarda olduğunuzu onlara hissettirin. Seslerini duyuyor olmanız takipçilerinizin duygusal anlamda blogunuza bağlanmasını kolaylaştıracaktır.
10. Erişilebilirliğe önem verin
Blogunuz için elbette gözünüze en hoş görünen tasarımı seçmelisiniz. Fakat ne olursa olsun metinlerin kolayca okunduğundan ve resimlerin rahatça incelenebildiğinden emin olmalısınız. Blogunuzun tasarımı güzel görünürken ziyaretçinin işini de kolaylaştırmalı.
 11. Blogunuzu tanıtın
Blogunuzda güzel bir içerik yarattıktan sonra oturup Google’ın size ziyaretçi göndermesini beklemek yerine tanıtım için çaba gösterin. Blograzzi.com gibi blogların tanıtıldığı ve karşılaştırıldığı ortamlara adım atmak tanınmanızı hızlandıracaktır.
12. Ziyaretçilerinize sorular sorun
Blogunuzdaki yorumları çoğaltmak için yapabileceğiniz en uygun hareketlerden biri, yazdığınız yazıların sonunda ziyaretçinize sorular yöneltmektir. Ziyaretçilerinizin bahsettiğiniz konudaki fikrini sorarak onları oyuna dahil etmekten çekinmeyin.
13. Yedekte yazı bulundurun
Tatile çıktığınız ya da farklı sebeplerle bilgisayarınızdan uzak kaldığınız dönemlerde blogunuza yazı ekleyemeyeceğinizi göz önünde bulundurarak “yedek yazılar” hazırlayın. Sadık ziyaretçilerinizi bekletmemek için gerektiği zaman bu yazıları yayına alabilirsiniz.
14. Yazı dizileri kullanın
Bir konunun tamamını tek bir yazıda anlatmak yerine içeriği iki ayrı yazıya bölmek ve başlıkların sonuna 1, 2 gibi numaralar eklemek verimli olabilir. Uzun bir yazının sonuna doğru dağılan dikkatleri tazeleyebileceğiniz gibi bağlılığı da artırabilirsiniz.
15. Google Analytics kullanın
Blogunuzun ziyaretçi trafiğini incelemek için kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz servislerden biri Google Analytics’tir. Kolayca kurulan bu servis sayesinde ziyaretçilerin en çok hangi sayfaları gezdiklerini inceleyebilir ve blogunuzu bu yönde geliştirebilirsiniz.
16. Kopyalanmış içerikten uzak durun
İçeriğin tartışmasız “kral” olduğu internet dünyasında başarıyı yakalamanın ilk şartlarından biri de özgün olmak. Bu yüzden daha önce başka sayfalarda yayınlanmış olan içeriği blogunuzdan uzak tutmanızda yarar var.
17. Diğer blogları takip edin
Başarılı olduğunu düşündüğünüz diğer popüler blogları yakından takip etmeniz ve nasıl bir yol izlediklerini incelemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede gözünüze çarpan başarılı özellikleri blogunuza aktarabilir veya yeni fikirler geliştirebilirsiniz.
18. Blogunuzda kendinizi gösterin
Sadık ziyaretçiler kazanmak için samimi olmak büyük önem taşıyor. Ziyaretçilerinizi yalnızca yazılarınızla karşılamak yerine blogunuzun bir köşesinde gerçek bir resminizi bulundurmak, sizi takip eden kitleyle samimiyetinizi artıracaktır.
19. Ziyaretçiler size ulaşabilsin
Blogunuzun bir köşesinde size ulaşmak isteyen ziyaretçilere yol gösterecek bir bağlantıbulundurun. Ziyaretçileriniz basit bir iletişim formunu doldurarak size ulaşabilecekleri gibi, doğrudan yayınladığınız e-posta adresini de kullanabilirler.
20. Alıntı yaptığınızda kaynak gösterin
Bir başkası tarafından hazırlanmış içeriği blogunuzda kullandığınızda kaynak göstermeyi asla unutmayın. Bu etik olarak yerinde olacağı gibi ileride yasal sorunlar yaşama riskinizi de azaltacaktır.

Bu gönderiyi paylaş