fbpx

İsme Hitap İle Başlayan Mail’ler Sevilmiyor

İsme Hitap İle Başlayan Mail’ler Sevilmiyor

Elektronik postalar üzerinde yapılan araştırma sonucu insanların adlarına hitaben başlayan mail’lerden nefret ettiği belirlendi. Peki kullanıcılar bu tarz gönderileri neden sevmiyor?

 İnternet ve sanal yaşam denildiğinde akla gelen ilk tanımlardan birisi de kuşkusuz e-posta Kişilerin gerek birbirleriyle gerekse iş amacıyla görsel veya yazılı olarak iletişim kurmasını sağlayan elektronik postalar kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
E-posta kullanımında en etkili olan mecralardan birisi de çeşitli katagorilerde hizmet veren markalar. Ürün tanıtımı, kampanya bildirimi gibi sebeplerle üyelerine bilgilendirme mail’leri atan firmalar genelde basma kalıp cümleler kullanıyorlar.
Bunların en bilinenlerinden birisi de, “Sevgili…” ya da “Merhaba…”şeklinde kişinin isminin kullanıldığı hitap cümleleriyle giriş yapılan yazılar. Artık neredeyse tüm şirketler gönderdikleri mail’leri bu kelimelerle başlatır oldular.
Konu hakkında Fox School of Business’tan Prof. Sunil Wattal‘ın yaptığıaraştırma bahsi geçen hareketin halbuki ne kadar sevilmediğini ortaya çıkardı.
Zira rapor sonuçları, insanların %95’inin isme hitapla başlayan e-mail’lerde isimlerini duymaktan memnun olduklarını ancak bu davranışı artık saygı olarak değil samimiyetsizlik olarak gördüğünü ortaya çıkardı. Sadece bahsi geçen ürünü satmak amacıyla gönderilen mail’ler haliyle artık eskisi kadar ilgi görmeden -kimi zaman direkt- siliniyor.
600,000 kişiye iletilen 10 milyon e-posta üzerinde yapılan araştırmasonuçları diğer yandan şirketlerin varolan düzeni değiştirmeleri konusundabir nevi uyarıyor. Zira bilgilendirme amaçlı gönderiler artık yavaş yavaş kişilerde antipatiye neden oluyor. Bu da bilgilendirme çalışmalarının vemarka satışlarının gerilemesini sağlıyor.

Bu gönderiyi paylaş