fbpx

Virüsler Tavan Yaptı. Tehlike Büyük!

Virüsler Tavan Yaptı. Tehlike Büyük!

Son rakamlara göre kötü amaçlı yazılımların sayısı son 4 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Sadece 2012’nin ilk 3 ayında kaç milyon kötü amaçlı yazılım üretildiğini okuduğunuzda şaşıracaksınız!

Virüsler Tavan Yaptı. Tehlike Büyük!

Geçtiğmiz ay hatırlarsanız Flashback. Trojan isimli kötü amaçlı yazılımın 600 bin Mac’i ele geçirdiğini sizlere duyurmuştuk. Uzun zamandır Apple tarafında yaşanmayan bu virüs tehditi ile bir anda gündem değişmişti. Antivirüs tarafında uzun yıllardır başarılı bir şekilde işlerini yürüten McAfee firması,2012’nin ilk çeyreğiyle ilgili virüs raporunu açıkladı.

McAfee, raporunda oldukça vahim bir dönem geçirildiğini ve kötü amaçlı yazılımların 2012’nin ilk çeyreğinde son 4 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı. Sadece ilk çeyrekte 8 milyon yeni kötü amaçlı yazılımın piyasaya sürüldüğünü, her gün de yenilerinin yazılmaya devam ettiğini belirten McAfee, artık Windows’un tek başına hedef olmadığını da söyledi.

Windows’un yanı sıra artık mobil ve Mac tarafında da yazılan virüslerin sayısı giderek artıyor. 2011’in sonunda 100 milyon kayıtlı kötü yazılım varken ilk çeyrekte 8 milyon yenisinin eklenmesi gerçekten korkutucu. McAfee, kullanıcıları dikkatli olmaya çağırıyor.

Bu arada Spam maillerinde de bir artış söz konusu. McAfee, ayda 1 trilyon spam mailin yollandığını, daha doğrusu tespit ediliğini açıkladı. Tespit edilmeyen belki bir o kadar daha spam mail yollanıyor olabilir.

Bu gönderiyi paylaş