fbpx

Tablet Bilgisayarların E-ticarete etkisi nelerdir

Tablet Bilgisayarların E-ticarete etkisi nelerdir

Hızlı bir şekilde yaygınlaşması ile birlikte tabletlerin e-ticaret üzerindeki etkileri de artık ölçülebilir hale gelmeye başladı.Monetate‘in hazırladığı infografik de tablet kullanıcılarının e-ticaret alışkanlıklarını ortaya koymayı hedefliyor.
Farklı kaynak ve araştırmalardaki bilgilerin bir araya getirilmesi ile hazırlanmış olan infografikte bazı çok çarpıcı detaylar da yer alıyor. Örneğin ABD’de yapımlı Forrester araştırmasına göre ortalama tablet kullanıcıları 18-34 yaş arasında, hane başına geliri 50 bin doların üzerinde erkekler. Ayrıca ABD’li internet kullanıcılarının %12′si tablet sahipleri veya kullanıcıları.Tablet kullanıcılarının e-ticarete olan ilgileri sadece satış anında değil, satış öncesi süreçte kendini göstermeye başlıyor. Örneğin tablet sahiplerinin %17′si neredeyse her gün tabletleri ile fiyat ve ürün karşılaştırmaları yapıyorlar.

Ama daha ilginç olan rakamlar dönüşüm oranlarında ortaya çıkıyor.

Monetate’in infografiğine göre masaüstü PC kullanıcılarının dönüşüm oranları %3 civarında iken, tablet kullanıcılarında bu oran %4,5 seviyesinde.

Ayrıca tablet kullanıcılarının e-ticarete gösterdikleri ilgi, akıllı telefon sahiplerine göre de daha yüksek. Örneğin günlük olarak ürünleri inceleyen veya satın alma yapan tablet kullanıcılarını oranı %10 iken akıllı telefon sahiplerinde bu oran %6. Diğer yandan yılda 4 kereden az aynı işlemleri gerçekleştiren tablet kullanıcılarının oranı %9 iken, akıllı telefon kullanıcılarında bu oran %15′e kadar çıkıyor.

Tüm bu bilgiler ışığında alım gücü daha yüksek ve internet üzerinden alışverişe daha yatkın olan tablet kullanıcılarının e-ticaret siteleri tarafından ayrı bir segment olarak kabul edilerek, onlara özel site sürümleri veya pazarlama kampanyaları hazırlamak gözden kaçırılmaması gereken bir fırsat gibi görünüyor…

Bu gönderiyi paylaş