fbpx

SEO Nedir? SEO Neden Gereklidir?

Eğer “Yazılarımı sadece kendim için yazıyorum, başkalarının okumasına lüzum yok” diyorsanız bu yazı size göre değil demektir. Sitemizi büyük bir heyecanla açtık, tasarımı hallettik, yazılarımızı yazmaya başladık. Fakat o da ne! Kimse okumuyor? Eyvah eyvah… İşte SEO bu durumumu yaşamamız için üzerinde önemle durmamız gereken bir konu…

SEO Nedir?
SEO, İngilizce Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir terimdir. Arama motorlarında sitemizin, sayfalarımızın üst sıralara çıkması için yaptığımız çalışmaları kapsar.

SEO’nun Amacı
SEO ile amaç sitemizi, sayfalarımızı arama motorunda üst sıralarda çıkararak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktır. Böylece sağladığımız hizmet, yazdığımız yazılar daha fazla kişiye ulaşacak ve popülaritemiz artacak.

SEO Önemlidir
Zamanla gittikçe önemi artan bir konudur ve her site sahibinin temel düzeyde de olsa bilgisi olması gerekir. Neden? Çünkü sitemiz üzerinden yaptığımız her eylemin SEO’ya iyi veya kötü bir etkisi olacaktır.

Sorulması Gereken Sorular:
Tasarımı değiştiriyorum ama yeni tasarımım SEO’ya uygun mu?
Sayfa açılış hızını etkiler mi?
Yazı yazıyorum ama yazdığım yazının başlığı yükselmek istediğim anahtar kelimeye uygun mu?
Başlık çok mu uzun oldu?
Yazımda anahtar kelimeleri kullandım mı?
Daha önceki yazılarıma link verdim mi?
Yazım çok mu uzun oldu?
Çok fazla link mi verdim?
Resim kullandım mı?
Etiketlere dikkat ettim mi? (Amacım sorgulamanızı sağlamak)

Aslında yazmayacaktım ama yine de belirteyim: Yazılarınız özgün olsun! Kopyala/yapıştır ile başarı gelmez, gelse bile kalıcı olmaz.

İşte bu yüzden SEO bilgisine ihtiyacımız var. Eğer bilirsek yazılarımızı ona göre düzenleriz ve on site seo (site içi seo) konusunu halletmiş oluruz. Tabi SEO’nun diğer bir aşaması da off site seo (site dışı seo). Bu konuda ise backlink ve sosyal medya gibi kavramlar önem arz eder.

Örneğin yazdığınız yazıları facebook, twitter gibi sosyal medyada paylaşmak, siteniz için başka sitelerden link almak. Başka sitelerde sitenizle alakalı makale yazdırmak bu konuda yapabileceklerinizden birkaçıdır. Ayrıca google+ hesabınız olmasını ve buradan da sitenizle alakalı paylaşımlar yapmanızı tavsiye ederim. Sitenizde de google +1 butonu bulunmalı ve ziyaretçiyi +1 için teşvik etmelisiniz!

Youtube’dan da SEO için yararlanabilirsiniz. Youtube’a yüklediğiniz videolara sitenizin linkini yerleştirebilir, ayrıca video açıklama kısmına site adresinizi yazabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş